احتمالاً برای شما نیز اتفاق افتاده است که بعد از مدتی استفاده از ماشین ظرف شویی ، ظروف به همان نسبت اول تمیز شسته نمی‌شوند و براقی و درخشانی لازمه را ندارند.

در برخی از اوقات لکه‌های چربی و غذا و حتی مقداری پودر ظرف شویی بر روی ظرف‌ها باقی‌مانده و نمایانگر تمیز نشستن ظروف توسط ماشین ظرف‌شویی است.

اگر این مشکلات نیز برای شما پیش‌آمده، نیازی به تعمیر و یا حتی تعویض ماشین ظرف شویی نیست و خودتان میتوانید با یک بررسی ساده و کوچک، به تعمیر ماشین ظرفشویی بپردازید تا ظروف مانند روز اولش تمیز و براق شسته شود.

در این نوشته قصد داریم که مهم‌ترین دلایل کثیف شستن ظروف توسط ماشین ظرف‌شویی را برای شما بیان کنیم تا شما علت آن را دانسته و بتوانید مشکلات احتمالی را رفع کرده و مجدداً از ماشین ظرف‌شویی برای شستن ظروف استفاده نمایید.

۱. مناسب نبودن مایع شوینده

اولین نکته در بررسی علت کثیف شستن ظروف توسط ماشین ظرفشویی، مناسب نبودن مایع شوینده شما است.

اول باید بررسی کنید که آیا شوینده‌ای که شما برای ماشین ظرف‌شویی استفاده می‌کنید، مناسب این دستگاه است یا خیر.

در بعضی از اوقات افراد برای شستن ظروف، از پودر استفاده می‌کنند، درصورتی‌که اصلاً دستگاه ظرف‌شویی شما با پودر ماشین ظرف‌شویی مناسب نیست و به همین دلیل لکه بر روی ظروف باقی می‌ماند و تمیز شسته نمیشود.

در برخی از اوقات قرصی که برای ماشین ظرف‌شویی استفاده می‌کنید، تاریخ مصرفش گذشته و یا حتی تقلبی و نامناسب است.

حتماً در هنگام استفاده از قرص‌های شوینده برای ماشین ظرف شویی توجه کنید، چون برخی از قرص‌ها نیاز به نمک و مایع جلا دهنده دارند و اگر شما این مواد را برای شستشو استفاده نکنید، سیستم مکانیزم قرص به درستی عمل نکرده و جرم ظروف پاک نمیشود.

منظور از نمک در این توضیح، پودری است که باید در مخزن ماشین ظرف شویی بریزید تا کار تصفیه آب و شستشوی قسمت رزین ماشین ظرف‌شویی را انجام دهد.

مایع جلا دهنده نیز موجب براقی و بهتر خشک شدن ظروف می‌شود. اگر شما این دو مواد را در شستشو ظروف استفاده نکنید، بالطبع کیفیت شستشوی ظروف پایین می‌آید.

البته قابل‌ذکر است که برخی از قرص‌های شستشو که به‌صورت ژله‌ای نیز می‌باشند نیاز به نمک و مایع جلا دهنده ندارند و تنها کافی است که شما قرص شستشو ظروف را در داخل مخزن ماشین ظرف‌شویی قرار دهید تا ظروف تمیز شسته شوند.

۲. کثیف بودن فیلترها

اکثر ماشین‌های ظرف‌شویی۲ فیلتر اصلی دارند که یکی از آن‌ها برای جمع‌کردن آشغال‌های بزرگ و دیگری برای جمع‌کردن آشغال ای ریز و کوچک است. اگر هرکدام از این فیلترها با آشغال‌های ظروف، مسدود و کثیف شوند؛ ماشین ظرف‌شویی نمی‌تواند آب را به خوبی و روانی تخلیه کند و در نتیجه ظروف کثیف باقی می‌مانند.

در کف دستگاه ماشین ظرف‌شویی یک فیلتر وجود دارد که شما می‌توانید آن را خارج و با آب و مسواک تمیز بشویید. اگر فیلترهای بعضی از دستگاه‌های ماشین ظرف‌شویی تحت‌فشار قرار بگیرند، به‌راحتی شکسته می‌شوند. بنابراین در زمان شستشو و تمیز کردن، مراقب باشید.

 

۳. اختلال در عملکرد سیستم گردش آب

سومین علتی که موجب کثیف شستن ظروف توسط ماشین ظرف‌شویی می‌شود، اختلال در عملکرد سیستم گردش آب است.

اگر سیستم گردش آب یعنی قسمت پمپ اصلی دستگاه، پمپ تخلیه دستگاه، پمپ گردش آب دستگاه و موتور دستگاه درست عمل نکند؛ باعث می‌شود که آب با فشار مناسب روی ظروف ریخته نشود و درنتیجه شستشو درست انجام نمی‌شود و ظروف کثیف باقی می‌مانند.

شما می‌توانید قسمت بازوهای اسپری کننده آب در ماشین ظرف‌شویی را بررسی و با استفاده از جاروبرقی و سوزن، حفره‌های موجود در آن را تمیز کنید. البته در برخی از مواقع، شکستگی این بازوهای اسپری کننده آب موجب خوب عمل نکردن ماشین ظرف‌شویی می‌شود. در این موارد از طریق تماس با یک تکنیسین و کارشناس می‌توانید مشکل دستگاه ظرف‌شویی را برطرف نمایید.

۴. نحوه نادرست چینش ظروف در ماشین ظرف شویی

در هنگام چیدن ظروف در دستگاه ماشین ظرف شویی به نوع چینش ظروف نیز توجه کنید. اگر چینش شما در ماشین به‌گونه‌ای است که ظروف در معرض آب قرار نمی‌گیرند، ۲تا از ظروف را روی‌هم قرار داده‌اید، بشقاب‌ها را بدون فاصله کنار هم گذاشته‌اید و یا برخی از ظرف‌ها را برعکس قرار داده‌اید، در این صورت مایع شستشو در بین ظرف‌ها نفوذ نمی‌کند و شستشویی نیز انجام نمی‌شود.

۵. کثیف بودن مخازن دستگاه ماشین ظرف شویی

مخازن دستگاه ماشین ظرف‌شویی به‌مرورزمان و پس از استفاده مکرر، بدنه‌اش جرم می‌گیرد. اگر مخزن ذخیره آب در دستگاه جرم بگیرد باعث می‌شود که پره‌ها و فشانه های پاشش آب درست عمل نکند. زمانی که در حفره‌های ورودی آب جرم جمع بشود و ورودی این حفره‌ها گرفته شود، موجب می‌شود که گردش آب در ماشین صورت نگیرد و آب به روی ظروف کثیف ریخته نمی‌شود و عمل شستشو انجام نمی‌شود.

 

تعمیرات ظرفشویی

توصیه و راه‌حل‌های اصلی برای شستشوی تمیز ظروف

توصیه اول ما برای شستشوی تمیز ظروف در ماشین ظرف‌شویی این است که فیلتر دستگاه ماشین ظرف‌شویی را مرتب و بعد از هر ۴ و یا ۵ باری که در ماشین ظرف می‌شویید، تمیز کنید.

دوم اینکه حتماً برای سلامت ماندن و دوام عمر دستگاه ظرف شویی سعی کنید که ظروف را با دستمال کرینکس پاک کرده و آشغال‌های ظروف را تمیز کنید و سپس در داخل ماشین ظرف‌شویی قرار دهید.

سومین توصیه این است که ماهی یک‌بار از جرم‌گیرهای مخصوص ماشین ظرف شویی استفاده کنید و داخل ماشین را کاملاً تمیز کنید و جرم‌های فیلترها و مخازن دستگاه را کاملاً پاک‌ کنید.

چهارمین توصیه این است که سالی یک‌بار از یک کارشناس و یا تکنیسین دستگاه‌های برقی بخواهید که تمام قطعات ماشین ظرف‌شویی شما را چک کند و قسمت‌های پمپ دستگاه را بررسی کرده و همچنین دستگاه را مخزن شوری کرده و سرویس کامل را انجام دهد.

پنجمین توصیه اینکه حتماً شوینده‌ها را از یک فروشگاه معتبر و یا شرکت تهیه کنید تا تقلبی نباشد و به ماشین ظرف‌شویی شما ضرر برساند.

تعمیرات تخصصی و سرویس‌دهی ماشین ظرف‌شویی

با توجه به موارد و توضیحات بیان شده؛ اگر به هر دلیلی نتوانستید مشکل ماشین ظرف‌شویی را خود در منزل رفع نمایید، می‌توانید با کارشناسان گارانتیران تماس گرفته تا تعمیر ماشین ظرف‌شویی را با کمترین هزینه و زمان انجام دهند.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

    فهرست
    تماس مستقیم با نمایندگی