عدم تخلیه آب در ماشین ظرف‌شویی

ماشین ظرف شویی جزو یکی از وسایل برقی ضروری در اکثر منازل شناخته ‌شده است. اغلب به دلیل استفاده زیاد و کارایی بالای آن، ممکن است این دستگاه دچار نقص شود و مشکلاتی را ایجاد کند.

عدم تخلیه آب در ماشین ظرف شویی یکی از مشکلاتی است که می تواند برای دستگاه ماشین ظرف‌شویی شما اتفاق بیفتد.
البته اگر شما اطلاعات فنی لازمه و ابزارآلات مناسب را داشته باشید، خود می‌توانید به تعمیر ماشین ظرف‌شویی پرداخته و مشکل آن را حل کنید.

در این نوشته به ارائه فهرستی از مواردی که موجب عدم تخلیه آب در ماشین ظرف‌شویی میشود، می‌پردازیم و اطلاعات کاملی را جهت عیب یابی و تعمیر سریع ماشین ظرف شویی بیان می‌کنیم.

 

ظرفشویی

در مقدمه و قبل از بیان هر نکته‌ای، باید یادآور شویم که در برخی از ماشین ظرف شویی ها، شما باید پس از پایان عملکرد شستشو، کلید لغو عملکرد ماشین ظرفشویی را فشار دهید تا دستگاه عملیات تخلیه آب را انجام دهد. اما اگر با انجام این کار، مشکل دستگاه برطرف نشد؛ می‌توانید موارد زیر را امتحان کنید.

۱. گرفتگی پمپ تخلیه آب

اکثر ماشین ظرف‌شویی‌ها دارای یک پمپ جداگانه تخلیه آب هستند. در این نوع مدل‌ها شما باید ورودی و خروجی پمپ دستگاه را بررسی نماییدتا اگر گرفتگی در پمپ وجود داشته باشد، رفعش کنید.

پمپ ماشین ظرف‌شویی به خاطر دلایلی چون:

  • گرفتگی مسیر فاضلاب و سینک ( قسمت شلنگ خروجی دچار گرفتگی شده باشد و مسیرش بسته باشد.)
  • گرفتگی مسیرهای خرطومی داخل ماشین ظرف‌شویی
  • گرفتگی مخزن‌های نگهدارنده آب و گردش آب در ماشین ظرف‌شویی
  • وجود یک جسم صلب مثل هسته خرما یا هسته زیتون در پمپ ماشین ظرف‌شویی

موجب میشود که پمپ ماشین ظرف‌شویی کار نکرده و آب در داخل ماشین ظرف‌شویی بماند و خارج نشود.

 

پمپ ماشین ظرفشوئی

اگر بعد از بررسی پمپ تخلیه آب ماشین ظرف شویی، متوجه شدید که مشکل به وجود آمده به خاطر نقص این قطعه از ماشین ظرف‌شویی است، باید متناسب با برند دستگاه خود اقدام به تعویض پمپ تخلیه آب ماشین ظرف‌شویی خود نمایید. توجه داشته باشید که حتماً باید از قطعات فابریک و متناسب با همان برند مخصوص ماشین ظرف‌شویی را خریداری و استفاده نمایید.

۲. خراب شدن موتور دستگاه

در برخی از ماشین‌های ظرف‌شویی اگر موتور دستگاه دچار مشکل شود، باعث می‌شود که آب در داخل دستگاه باقی بماند و به پمپ ماشین ظرف‌شویی فرمان تخلیه آب را صادر نمی‌کند تا آب از سیستم خارج شود. در صورت سوختن و خراب شدن موتور دستگاه حتماً با یک شرکت معتبر تماس گرفته و از آن‌ها بخواهید که یک تکنسین ماهر را جهت تعمیر ماشین ظرف‌شویی شما بفرستند.

۳. گرفتگی شکاف هوا

اگر قطعات ریز و درشت مواد غذایی در قسمت شکاف هوا ماشین ظرف‌شویی گیر کنند و قسمت شکاف هوا دستگاه را مسدود نمایند، موجب عدم تخلیه آب در ماشین ظرف‌شویی می‌شود. در این وضعیت، قطعه کوچک شکاف هوا ( یک لوله پلاستیکی در ماشین ظرف‌شویی ) را خارج کنید و آن را تمیز بشویید و آشغال‌های گیرکرده در داخل آن را پاک کنید.

۴. گرفتگی فیلتر ماشین ظرف شویی

در اکثر موارد به دلیل گرفتگی فیلتر ماشین ظرف‌شویی ، آب در داخل دستگاه باقی می‌ماند و تخلیه نمی‌شود. شما می‌توانید فیلتر درشت دستگاه را بعد از بیرون کردن فیلتر سیلندری ماشین ظرف‌شویی خارج کنید و با تمیز کردن آن، به‌راحتی مشکل دستگاه خود را رفع کنید.

هر زمان که مشکل عدم تخلیه آب در ماشین ظرف‌شویی برایتان پیشامد کرد، اولین اقدامتان تمیز کردن فیلتر دستگاه باشد. چون در اکثر موارد آشغال‌های جمع شده در قطعه فیلتر ماشین ظرف‌شویی، مانع از خروج آب می‌شود. اما اگر بعد از تمیز کردن فیلتر، مشکل دستگاهتان رفع نشد، راه‌های دیگری که عنوان کرده‌ایم را انجام دهید. البته توجه داشته باشید که جمع شدن مقدار اندکی آب در پایین ماشین ظرف شویی کاملاً طبیعی است و نیازی به نگران شدن و تعمیر دستگاه نمی باشد.

 

عدم تخیلیه آب در ماشین ظرفشوئی

با توضیح ۴ راه‌حلی که در بالا عنوان کردیم، می‌توانید ماشین ظرف‌شویی خود را تعمیر و مشکل عدم تخلیه آب در آن را برطرف کنید. اما اگر بخواهید در آینده دیگر این مشکل برای ماشین ظرف‌شویی منزلتان پیش نیاید، باید اقدامات پیشگیرانه‌ای را انجام دهید.

اولین اقدام، تمیز کردن مرتب فیلتر ماشین ظرف شویی است. بعد از استفاده مکرر و روزانه از ماشین ظرف‌شویی، قطعات کوچک غذا و رسوب مواد در داخل فیلتر گیر می‌کند و مانع از عبور آب در دستگاه می‌شود. به همین دلیل باید پس از چند بار استفاده از ماشین ظرف‌شویی، فیلتر دستگاه را تمیز و آشغال‌های آن را خارج کنید.

دومین اقدام چک کردن مسیر فاضلاب دستگاه و تمیز کردن آن است. شما باید حداقل یک‌بار در سال سینک فاضلاب ماشین ظرف‌شویی را تمیز کنید.

سومین اقدام، شستشوی داخل ماشین ظرف‌شویی با جرم‌گیر مخصوص دستگاه است. هر ۲ ماه یک‌بار از جرم‌گیر مخصوص ماشین ظرف‌شویی استفاده کنید و اجازه دهید که داخل ماشین با آن جرم‌گیر شستشو شود تا کاملاً داخلش تمیز شود.

چهارمین اقدام که مهم‌ترین کار است و باید همیشه در زمان استفاده از ماشین ظرف‌شویی انجام دهید، پاک کردن ظرف‌ها و گرفتن آشغال‌ها و باقی‌مانده مواد غذایی ( هسته خرما، هسته زیتون، دانه‌های برنج، دستمال و… در ظروف ) است.

با انجام درست ۴ اقدام پیشگیرانه بالا، هم طول عمر ماشین ظرف‌شویی شما افزایش پیدا می‌کند و هم دیگر مشکلاتی از قبیل عدم تخلیه آب صورت نمی‌گیرد.

تعمیرات تخصصی و سرویس‌دهی ماشین ظرف‌شویی

 

تعمیرات تخصصی ماشین ظرفشویی

در متن ذکرشده، اکثر مواردی که موجب بروز مشکل در سیستم تخلیه ماشین ظرف شویی می‌شود را بیان کردیم. حال اگر با وجود توضیحات داده شده، نتوانستید مشکل ماشین ظرف‌شویی‌تان را رفع کنید؛ می‌توانید با بخش سرویس‌دهی گارانتیران تماس گرفته و عیب ماشین ظرف‌شویی خود را عنوان بکنید. تکنسین‌های متخصص گارانتیران در کمترین زمان ممکن به تعمیر ماشین ظرف‌شویی شما پرداخته و در صورت نیاز به تعویضِ قطعات یدکی ماشین ظرف‌شویی، از قطعات شرکتی و اورجینال استفاده می‌کنند.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

    فهرست
    تماس مستقیم با نمایندگی