صدا زیاد یخچال و ساید بای ساید |  یخچال تنها وسیله برقی است که در داخل آشپزخانه مرتباً در حال کار کردن بوده و تفاوتی بین زمان‌ها ندارد.
به خاطر همین ممکن است به دلایل زیادی دچار ایراد شود و صدای زیاد و آزاردهنده‌ای داشته باشد و حتی به یک وسیله مشکل تراش در منزل تبدیل شود.

در این نوشته قصد داریم که ضمن بیان دلایل ایجادی صدای زیاد یخچال و ساید بای ساید، به ارائه راه‌حل‌های پیشنهادی نیز جهت حل این مشکل بپردازیم.

شما مخاطبین عزیز با خواندن این نوشته، چنان که اگر فنی کار نیز نباشید، قادر خواهید بود که به تعمیر ساید بای ساید یخچال خود مبادرت نمایید.

 

صدای زیاد یخچال

دلایل ایجاد صدای زیاد یخچال و ساید بای ساید

یخچال و ساید بای سایدها بعد از چند دوره کار کردن مستمر دچار فرسودگی می‌شوند و موتورها، فن یخچال و کمپرسور آن دچار مشکل شده و دردسرهایی را ایجاد می‌کنند.

دلایلی که موجب صدای زیاد یخچال و ساید بای ساید می‌شوند، عبارت‌اند از:

۱. فن یخچال

بیشترین ایراد صدا در یخچال مربوط به فن دستگاه یعنی فن یخچال است.
زمانی که دور فن یخچال برفک جمع بشود، باعث می‌شود که این پره‌ها به یخ‌ها و برفک‌ها گیر کنند و صدا ایجاد کند و یا اینکه مدت عمر فن دستگاه به پایان رسیده باشد و شما باید فن یخچال را تعویض نمایید.
فن یخچال، هوای خنک یخچال را از قسمتی که خنک‌تر هست به قسمتی که در یخچال گرم است انتقال می‌دهد؛ یعنی وظیفه فن، گردش هوا در داخل سیستم یخچال است.
شما باید هر ۴ سال یک‌بار، فن یخچال را روغن‌کاری کنید تا فن بدون صدا و روان کار کند. در برخی از اوقات توصیه می‌شود که موتور فن یخچال را تعویض نمایید، چون حتی بعد از تعمیر فن یخچال، باز هم امکان ایجاد صدا در یخچال خواهد بود.

۲. موتور یخچال

در اکثر موارد وقتی موتور یخچال، ایراد نشتی گاز را داشته باشد موجب سوختن موتور می‌شود.
البته سوختن موتور دلایل زیادی دارد که یکی از آن دلایل، قرار گرفتن در یک محیط کاملاً بسته است.
اگر موتور یخچال در یک جای کاملاً بسته کار کند، به شدت گرم شده و موجب می‌شود که آن مکانیزم عملکردی‌اش، درست عمل نکند.
وقتی موتور داغ کند، کم کم صدای زیادی را ایجاد می‌کند. به خاطر همین حتماً یخچال و ساید بای ساید را در یک فضایی قرار دهید که جای هوا داشته باشد و به موتور فشار نیاید.

 

 

 

۳. سیستم‌های یخ ‌سازی دستگاه

این مورد مخصوص یخچال های ساید بای ساید است. در برخی از موارد موتور یخ‌ ساز دستگاه دچار آسیب شده و نیم‌سوز می‌شود و زمانی که لازم است یخ ‌سازی را انجام دهد، درست عمل نمی‌کند و صدای ناهنجاری را تولید می‌کند. زمانی که شما فرآیند یخ ‌سازی ساید بای ساید را فعال کرده باشید، به دلیل آسیب به این قطعه از دستگاه، یخچال صدا می‌دهد.

۴. موتور فن اواپراتور یخچال و ساید بای ساید

فن اواپراتور موجب گردش هوا در بین تمام پره‌های اواپراتور می‌شود. اگر شما احساس می‌کنید که صدای یخچال و ساید بای ساید از داخل آن می‌باشد، به احتمال بسیار، علت اصلی آن خرابی فن اواپراتور می‌باشد.

۵. موتور فن کنداسور یخچال

اگر در قسمت موتور کویل های کندانسور، یک فن وجود داشته باشد باعث می‌شود که در داخل یخچال‌ها برفک زیادی تولید نشود. اگر مشکل صدای یخچال و ساید بای ‌ساید از این قطعه دستگاه باشد شما باید بعد از قطع برق یخچال، پنل پشتی را خارج کرده  و آن را بررسی نمایید. باید پره‌های فن را معاینه کنید تا مانعی در بین جریان هوا وجود نداشته باشد. در صورت خرابی و یا نیم‌سوز شدن موتور، باید حتماً این قطعه را تعویض کنید.

فریزر

راه‌حل‌های پیشنهادی

  • در مرحله اول یخچال را به صورت دوره‌های ۳ الی ۶ ماهه نظافت و تمیز کنید. به صورتی که اگر برفک در قسمت‌های داخلی یخچال و بر روی پره‌های فن وجود داشته باشد، برفک‌ها به صورت کامل آب شوند. شاید شما بگویید که یخچال و ساید بای ساید شما برفکی نبوده و نیازی به انجام این کار نیست، ولی باید بدانید که برفک در سیستم داخلی تمام یخچال‌ها ایجاد می‌شود و باعث ایجاد صدا در موتور فن شده، ازاین‌رو حتماً باید در زمان‌های منظمی یخچال خود را تمیز و پاک کنید.
  • یخچال و ساید بای ‌ساید را در یک فضای بسیار بسته که گردش هوا ندارد، قرار ندهید. در فضاهای کاملاً بسته، به علت فشار زیاد به موتور و نبود گردش هوا، صدای زیادی از یخچال ایجاد می‌شود. حتماً در زمان قرار دادن یخچال در آشپزخانه، به فاصله بین موتور یخچال با دیوار توجه کنید و تناسب فاصله را رعایت کنید.
  • البته در برخی از موارد نیز به دلیل تراز و هم‌سطح نبودن یخچال بر روی زمین، این صدا ایجاد می‌شود. تراز نبودن مکان قرارگیری یخچال و ساید بای‌ ساید، باعث ایجاد صدا در یخچال می‌شود. بنابراین حتماً در هنگام تغییر مکان یخچال و ساید بای ‌ساید، به تراز بودن آن بر روی سطح صاف توجه نمایید.

تعمیر صدا زیاد یخچال و ساید بای ‌ساید

اگر با به کار بردن راه‌حل‌های بیان شده، همچنان یخچال شما صدای زیادی را ایجاد می‌کند، می‌توانید از طریق تماس با کارشناسان گارانتیران این مشکل یخچال را به صورت کلی و همیشه برطرف نمایید. کارشناسان و تکنسین‌های متخصص و خبره گارانتیران، در کمترین زمان ممکن یخچال و ساید بای ساید شما را بررسی و علت اصلی مشکل را برطرف می‌نمایند.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

    فهرست
    تماس مستقیم با نمایندگی