بوی بد ماشین لباسشویی یکی از معدود مشکلاتی است که در برخی از خانه‌ها به وجود می‌آید و موجب وجود رایحه ناخوشایند در خانه و به‌خصوص آشپزخانه می‌شود.

این رایحه ناخوشایند اغلب به دلیل محیط گرم و مرطوب و استفاده مکرر از نرم‌کننده‌ها برای شستشوی لباس‌ها به وجود می‌آید و محیط مناسبی را برای رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها در سبد ماشین لباسشویی ایجاد می‌کند.

مراقبت و تمیزی تمام لوازم خانگی برقی، اصول و روش خاصی دارد. ماشین لباسشویی با وجود اینکه خود یک ابزار شوینده است و به صورت مستمر با آب و انواع مواد شوینده کار می‌کند، اما این دستگاه برقی نیز به تمیز شدن و شستشوی داخلی احتیاج دارد.

به مرور زمان و بعد از چند سال استفاده مستمر از ماشین لباسشویی، بخش‌های داخلی و خارجی دستگاه جرم می‌گیرد و مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

 

در این نوشته قصد داریم که ضمن بیان دلایل ایجاد بوی بد در ماشین لباسشویی، به توضیح نکات و روش‌های رفع این مشکل در منزل بپردازیم.

 

بوی بد ماشین لباسشویی

 

دلایل وجود بوی بد در ماشین لباسشویی

برای از بین بردن و برطرف کردن بوی بد در ماشین لباسشویی، اول باید عوامل و دلایل وجودی آن را بفهمیم تا بتوانیم این مشکل را به صورت کامل رفع کنیم.

۱. گرفتگی فاضلاب ماشین لباسشویی :

اولین دلیل وجود بوی بد در ماشین لباسشویی، گرفتگی در فاضلاب است. اگر ماشین لباسشویی شما سیستم نظافتی‌اش مشکل پیدا کرده، باید اول قسمت فاضلاب را بررسی کنید. مسیری که شلنگ خروجی داخلش رفته را چک کنید و ببینید که آیا در این قسمت گرفتگی ایجاد شده و بوی فاضلاب به بیرون پس زده می‌شود. به احتمال زیاد ایراد دستگاه از قسمت فاضلاب است.

 

بوی ماشین لباسشویی

۲. وجود جرم در داخل ماشین لباسشویی :

در مرحله بعدی مطمئناً داخل ماشین لباسشویی جرم گرفته و بوی لجن داخل دستگاه برای شما آزاردهنده شده است.
معمولاً داخل دستگاه، خرطومی‌ها و مخازن ماشین لباسشویی جرم می‌گیرد؛ اما شما تنها می‌توانید لاستیک دور در لباسشویی را بررسی کنید.
اگر بعد از چک کردن لاستیک لباسشویی متوجه جرم و کثیفی داخل آن شدید، پس مطمئناً داخل دستگاه نیز جرم گرفته و ماشین لباسشویی شما نیاز به سرویس دارد.
شما باید با یک تکنسین تماس بگیرید تا لاستیک ماشین لباسشویی را تمیز و سرویس کند و حتی در صورت لزوم باید لاستیک را تعویض و مخازن و دیگ ماشین لباسشویی را جرم‌گیری کند.

۳. ماندن طولانی لباس‌ها در ماشین لباسشویی :

مدت زمان مشخصی را برای شستشوی انواع لباس‌ها تعیین کنید و این زمان را طولانی نکنید. شستشوی زیاد لباس‌ها در ماشین لباسشویی و همچنین ماندن لباس‌ها برای زمان طولانی در دستگاه، علاوه بر فراهم کردن بستر مناسب برای رشد قارچ‌ها و ایجاد ناراحتی پوستی، به ایجاد بوی بد در ماشین لباسشویی می‌انجامد.

۴. جمع شدن جرم در محفظه ماشین لباسشویی :

در برخی از اوقات محفظه پودر و نرم‌کننده ماشین لباسشویی جرم می‌گیرد و باعث ایجاد بوی بد در دستگاه می‌شود.
اگر محفظه ماشین لباسشویی شما جدا می‌شود، ابتدا آن را جدا کنید و سپس با مسواک و یا اسفنج آن را کاملاً تمیز بشویید.

 

راه‌حل‌های برطرف کردن بوی بد در ماشین لباسشویی

اکثر ماشین‌های لباسشویی اتوماتیک در تنظیمات خود برنامه پاک‌سازی داخلی دستگاه را دارند که روش استفاده از آن در هنگام نصب دستگاه به شما آموزش داده می‌شود.
اگر ماشین لباسشویی شما فاقد این برنامه در تنظیمات است شما باید این اصولی را که در ادامه مبحث عنوان می‌شود را انجام دهید تا مشکل دستگاه را برطرف نمایید.

  • شلنگ فاضلاب را به‌گونه‌ای وصل کنید که آب به داخل ماشین لباسشویی وارد نشود. برای انجام این کار می‌توانید از یک کارشناس تأسیسات کمک بگیرید تا شلنگ لباسشویی را به شکل صحیح طراحی کند. توصیه ما این است که شلنگ فاضلاب ماشین لباسشویی ۷۰ سانت از سطح زمین بالاتر باشد.
  • توصیه دوم، ماهی یک‌بار از جرم‌گیر مخصوص ماشین لباسشویی استفاده کنید. جرم‌گیر مخصوص ماشین لباسشویی را در داخل دستگاه بریزید و در درجه طولانی و قوی اجازه دهید که ماشین لباسشویی داخلش خالی باشد و شستشوی داخلی انجام دهید. بعد از اتمام شستشو، درب دستگاه را به مدت نیم ساعت الی یک ساعت باز بگذارید و با یک دستمال خشک، دور لاستیک را تمیز کنید.

لباسشویی

  • هر ۲ ماه الی ۵ ماه یک‌بار فیلتر ماشین لباسشویی را تمیز کنید. در تایم زمانی تعیین شده به تمیز کردن جاپودری و فیلتر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی بپردازید.
  • سعی کنید از وایتکس و نرم‌کننده در داخل ماشین لباسشویی خیلی کم استفاده کنید، چون نرم‌کننده‌ها و وایتکس ها به خصوص نرم‌کننده‌ها موجب تولید جرم و به مرور زمان تولید بو می‌کنند. همچنین استفاده بیش از حد از پودر لباسشویی نامرغوب منجر به رسوب در داخل ماشین لباسشویی می‌شود و محیط مساعدی را برای رشد قارچ و کپک فراهم می‌کند. حتی‌الامکان از مواد لباسشویی مایع و یا ژلاتینی برای شستشوی لباس‌ها استفاده کنید.
  • هر چند وقت یک‌بار واشرهای محفظه ماشین لباسشویی را نیز تمیز کنید. واشرهای ورودی و خروجی آب و محفظه دستگاه به‌گونه‌ای تعبیه شده‌اند که مانع از خروج آب شده و مواد آلاینده و شوینده‌ها را به مرور زمان در اطراف واشرها جمع می‌کنند. معمولاً بعد از گذشت مدت زمان طولانی، یک لایه حجیم از این مواد بر روی واشرها جمع شده که حتماً باید از تمیزکننده‌های مخصوص واشر ماشین لباسشویی برای پاک کردن آن‌ها استفاده کنید.

سرویس و تعمیرات گارانتیران

اگر بعد از انجام اقدامات بیان شده، همچنان نتوانستید که مشکل بوی بد ماشین لباسشویی را برطرف نمایید توصیه می‌کنیم که با یک تکنسین ماهر و مجاز تماس بگیرید و مشکل دستگاه خود را عنوان کنید. تعمیر ماشین لباسشویی اکثراً در منزل صورت می‌گیرد و شما نگرانی بابت حمل دستگاه و جابجایی آن نخواهید داشت.

خدمات ما در گارانتیران به گونه‌ای برنامه‌ریزی‌شده است که تعمیرکاران و تکنسین‌های مجرب و آموزش‌دیده را برای تعمیر لوازم برقی شما فراهم کرده‌ایم. این افراد ماهر در کمترین زمان ممکن مشکل دستگاه‌های برقی شما را بررسی می‌کنند و با کمترین هزینه آن را تعمیر کرده و مشکل را برطرف می‌نمایند.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

    فهرست
    Call Now Button45396 - 021